Jak vybrat řetězovou pilu?

Jak vybrat řetězovou pilu?

Motorová pila je nepostradatelným pomocníkem v lese i na chalupě

Motorová pila je pro všechny, kteří pracují se dřevem nepostradatelnou součástí výbavy. Každý kutil, zahrádkář i dřevorubec ocení její vlastnosti při řezání palivového dřeva nebo prořezávání stromů v sadu či na zahradě. Jak vybrat řetězovou pilu? Na to vám odpoví náš rádce.

 • Jakub, redakce Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Jak vybrat řetězovou pilu podle pohonu

Elektrická

 • Elektrická řetězová pila se hodí k občasnému řezání palivového dříví. Díky absenci výfukových plynů je přímo ideální pro práci v interiéru, např. k finálním úpravám. Je také mnohem tišší než její benzínová verze.

 • Při práci vás bude limitovat napájecí kabel a také menší výkon. Nesmíte rovněž zanedbávat nutnost pravidelné údržby komponent.

Elektrické řetězové pily

Akumulátorová

 • Akumulátorová řetězová pila vás při práci ušetří starostí o napájecí kabel. Využití najde při občasném řezání palivového dříví. Je ideální pro dokončovací interiérové úpravy a jako nástroj pro řemeslníky.

 • Kapacita baterie omezuje provozní dobu, je tak nutné myslet na dobíjení nebo nosit náhradní akumulátor. Dosahuje nižšího výkonu než benzínová verze řetězové pily.

Řetězové aku pily

Benzínová

 • Při používání je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Nutné je pořízení ochranných pomůcek.

Benzínové řetězové pily

Další typy

Motorová pila je pro kutily nezastupitelná, ale co ostatní nářadí? Inspiraci čerpejte v našem článku Nářadí pro domácnost i kutilskou dílnu s Tomášem Krásenským.

Výběr motorové pily dle parametrů

Výkon

Určuje sílu motoru motorové pily. Pro občasnou práci na zahradě postačí výkon do 1 800 W. Pro profesionální využití je určen výkon od 2 300 – 3 200 W. Zlatou střední cestou je pak motorová pila s výkonem v rozmezí od 2 000 – 2 200 W.

Hmotnost

Je důležitým parametrem při výběru řetězové pily. Těžší pily s hmotností od 6,8 kg mají výkonnější motor, a jsou proto vhodné především pro profesionální práci. Pro občasné prořezávání stačí pily s hmotností méně než 4,2 kg.

Délka lišty

Ideální je vybírat tento parametr podle předpokládané tloušťky dřeva. S délkou lišty roste i tření, které je nutné kompenzovat výkonnějším motorem. Krátké lišty s délkou méně než 30 cm mají akumulátorové řetězové pily. Univerzální lišty jsou zastoupeny délkou 35 – 39 cm. Ve spojení se silným motorem však dokážou pokácet i vzrostlé stromy.

Jakou vybrat motorovou pilu s ohledem na funkce

 • Zubová opěrka slouží k hladkému řezání dřeva i v případě, kdy narazíte na suk
 • Díky funkci napínání řetězu předejdete jeho přílišnému utažení nebo povolení
 • Funkce tlumení vibrací omezuje množství zpětných rázů
 • Brzda řetězu zajistí okamžité zastavení pily
 • Automatické mazání řetězu vám ušetří starosti s manuální údržbou

Příslušenství

Ochranné pomůcky

Z ochranných pomůcek je třeba zmínit především ochranné rukavice, které jsou při řezání dřeva řetězovou pilou nezbytné z důvodu ochrany před třískami a oděrkami. Rukavice tlumí vibrace a také vás ochrání před popálením od rozehřátého motoru. Ochranné brýle jsou další nezbytností ve vaší výbavě. Chrání před létajícími třískami, pilinami a prachem.

Motorové pily, především ty benzínové, jsou velmi hlučné. Pro ochranu sluchu použijte sluchátka. Předejdete tak nepříjemnému pískání v uších. Ochranná přilba je vhodná při kácení dříví v lese.

Pracovní rukavice

Pracovní brýle

Pracovní sluchátka

Pracovní přilby

Další pily

Stolní pily

Okružní pily

Pokosové pily

Pily ocasky

Přímočaré pily

Pásové pily

Rady na závěr

Vhodný výběr

Při výběru ideální řetězové pily se zaměřte na určité prvky, které vám zajistí její dlouhou životnost. Motor, který disponuje vnitřní ochrannou vrstvou, vydrží několikanásobně déle než motor bez ní. V případě, že se rozhodujete mezi řetězovou pilou s kovovou klikou a pilou s klikou z plastu, pak volte první variantu. Kov je odolnější a tento nepatrný detail opět zajistí delší životnost pily. V případě nákupu řetězové benzínové pily upřednostněte tu s nylonovým filtrem, který dokáže zachytit více nečistot.

Na co nezapomenout

Řetěz pily se při používání časem tupí. Řezání s tupým řetězem je obtížnější, nevznikají třísky, ale pouze piliny a prach. V krajním případě může dojít až k poškození řetězové pily. Abyste tomuto případu předešli, je třeba čas od času řetěz pily naostřit. Pokud se na to cítíte, můžete řetěz pily nabrousit sami. Vždy však můžete tuto činnost přenechat profesionálům ve specializovaném servisu.